आज निर्वाचन हुने राष्ट्रिय सभाका यी हुन् ३२ पदका ५२ उम्मेदवार



आज राष्ट्रियसभाको निर्वाचन हुँदैछ। निर्वाचित हुने ५६ मध्ये २४ जना यसअघि नै निर्विरोध भइसकेकाले अब ५२ उम्मेदवार ३२ पदका लागि प्रतिस्पर्धा गर्दैछन्।

राष्ट्रियसभाका कुल ५९ सदस्यमध्ये ३ जना मन्त्रिपरिषद्को सिफारिसमा राष्ट्रपतिले मनोनीत गर्नेछन्।

निर्वाचनका लागि निर्वाचन आयोगले मतपत्र तयार गरिसकेको छ। उसले प्रत्येक समूहका लागि दुईथरी मतपत्र तयार गरेको छ। उही नाम र चिह्नका मतपत्र प्रदेशसभाका सदस्य र स्थानीय तहका अध्यक्ष, उपाध्यक्ष, प्रमुख र उपप्रमुखको लागि फरक-फरक रङमा तयार गरिएको छ।

राष्ट्रियसभाको निर्वाचनका लागि मतदाताको रुपमा प्रदेशसभाका सदस्य र स्थानीय तहका अध्यक्ष, उपाध्यक्ष, प्रमुख र उपप्रमुख छन्। स्थानीय तहका प्रतिनिधिको मतभार १८ हुनेछ। प्रदेशसभाको सदस्यको मतभार भने ४८ हुनेछ।

यो पनि : राष्ट्रियसभा निर्वाचनको परिणाम ४८ घन्टाभित्र सार्वजनिक गरिने

निर्वाचन बुधबार १० बजेदेखि ३ बजेसम्म हुने निर्वाचन आयोगका प्रवक्ता नवराज ढकालले जानकारी दिए। निर्वाचन कार्यक्रम उच्च अदालत रहेका ठाउँमा सम्पन्न हुनेछ।
कुन प्रदेशमा निर्वाचनको अवस्था के छः

प्रदेश १

प्रदेश १ मा महिला ३ र अन्य ३ गरी ६ जना निर्विरोध भइसकेका छन्। अब दलित १ र अपांगता/अल्पसंख्यक १ गरी २ पदका लागि निर्वाचन हुनेछ।

प्रदेश १ मा निर्विरोध निर्वाचित भएकाहरु-
नैनकला ओझा (एमाले)
बिना पोखरेल (माओवादी)
सरिता प्रसाईं (कांग्रेस)
पर्शुराम मेघी गुरुङ (एमाले)
रमेशजंग रायमाझी (कांग्रेस)
हरिचरण शिवाकोटी (एमाले)

निर्वाचन हुने-

दलित उम्मेदवार (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
विनकुमार विश्वकर्मा (कांग्रेस)
खेमराज नेपाली (एमाले)

अपांग/अल्पसंख्यक (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
महेशकुमार जाजु (कांग्रेस)
अगमप्रसाद बान्तवा राई (एमाले)

प्रदेश २

प्रदेश २ मा ८ वटै पदका उम्मेदवार निर्विरोध निर्वाचित भइसकेका छन्। सो प्रदेशमा राष्ट्रियसभाको निर्वाचन हुनेछैन।

प्रदेश २ मा निर्विरोध निर्वाचित भएकाहरु-

शशिकला दाहाल (माओवादी)
मुक्ताकुमारी यादव (कांग्रेस)
प्रमिलाकुमारी यादव (संघीय समाजवादी फोरम)
जितेन्द्र देव (कांग्रेस)
रमेश यादव (राजपा)
सुमन प्याकुरेल (एमाले)
रामप्रित पासवान (संघीय समाजवादी फोरम)
वृशेषचन्द्र लाल (राजपा)

प्रदेश ३

प्रदेश ३ मा ८ वटै पदमा निर्वाचन हुनेछ। यो प्रदेशमा ८ पदका लागि १४ जना प्रतिस्पर्धी छन्।

महिला सदस्य (३ जना निर्वाचित हुने/प्राथमिकता अनुसार १, २, ३ लेखी मत संकेत गर्नुपर्ने)
धनकुमारी खतिवडा (कांग्रेस)
उदया शर्मा पौडेल (एमाले)
दिलकुमारी रावल (एमाले)
गीता काफ्ले (नेमकिपा)

अन्य सदस्य (३ जना निर्वाचित हुने/प्राथमिकता अनुसार १, २, ३ लेखी मत संकेत गर्नुपर्ने)
राधेश्याम अधिकारी (कांग्रेस)
बलरामप्रसाद बाँस्कोटा (एमाले)
रामबहादुर थापा (माओवादी)
कृष्णबहादुर तामाङ (नेमकिपा)

दलित सदस्य (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
हरिशरण नेपाली (कांग्रेस)
सिंगबहादुर विश्वकर्मा (एमाले)
श्यामु बिशंखे (नेमकिपा)

अपांग/अल्पसंख्यक (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
मदनकृष्ण श्रेष्ठ (कांग्रेस)
रामचन्द्र राई (एमाले)
हिमालयश्वर लाल मूल (नेमकिपा)

प्रदेश ४

प्रदेश ४ मा अपांगता भएका वा अल्पसंख्यक समूहका १ जना निर्विरोध निर्वाचित भएका छन्। अपांगता समूहतर्फ उम्मेदवारी दिएका रामबहादुर थापाको उम्मेदवारी आयोगले खारेज गरेको थियो। जम्मा २ जनाले सो समूहतर्फ उम्मेदवारी दिएका कारण अर्का उम्मेदवार निर्विरोध भएका हुन्। अन्य ७ पदका लागि निर्वाचन हुनेछ।

प्रदेश ४ मा निर्वाचित भएका-

प्रकाश पन्थ (कांग्रेस)

निर्वाचन हुने-

महिला सदस्य (३ जना निर्वाचित हुने /प्राथमिकता अनुसार १, २, ३ लेखी मत संकेत गर्नुपर्ने)
विन्दादेवी आले (कांग्रेस)
दिपा गुरुङ (एमाले)
शान्तिकुमारी अधिकारी जिसी (एमाले)
मीना पुन (राष्ट्रिय जनमोर्चा)

अन्य सदस्य (३ जना निर्वाचित हुने/प्राथमिकता अनुसार १, २, ३ लेखी मत संकेत गर्नुपर्ने)
सुरेन्द्रराज पाण्डे (कांग्रेस)
गणेशप्रसाद तिमिल्सिना (एमाले)
दिनानाथ शर्मा (माओवादी)
कृष्णप्रसाद शर्मा अधिकारी (राष्ट्रिय जनमोर्चा)

दलित सदस्य (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
जितबहादुर नेपाली (कांग्रेस)
खिमकुमार विक (माओवादी)

प्रदेश ५

प्रदेश ५ मा महिला ३ जना निर्विरोध निर्वाचित भइसकेका छन्। अब अन्य ३, दलित १ र अपांगता भएका वा अल्पसंख्यक समूहका १ जना गरी ५ पदका लागि निर्वाचन हुनेछ।

प्रदेश ५ मा निर्विरोध निर्वाचित भएकाहरु-

कोमल वली (एमाले)
मीना बुढा (एमाले)
अनिता देवकोटा (कांग्रेस)

निर्वाचन हुने-

अन्य सदस्य (३ जना निर्वाचित हुने /प्राथमिकता अनुसार १, २, ३ लेखी मत सङ्केत गर्नुपर्ने)
दुर्गाप्रसाद उपाध्याय (कांग्रेस)
खिमलाल भट्टराई (एमाले)
चन्द्रबहादुर खड्का (माओवादी)
रश्मीराज नेपाली (राष्ट्रिय जनमोर्चा)

दलित सदस्य (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
मैकुलाल वाल्मीकी (कांग्रेस)
रामलखन चमार (एमाले)

अपांग/अल्पसंख्यक (१ जना /१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
लुटबहादुर खत्री (कांग्रेस)
राजकुमार कुँवर (माओवादी)

प्रदेश ६

प्रदेश ६ मा सबै पदमा निर्वाचन हुँदै छ। ८ पदका लागि १२ जना उम्मेदवार छन्।

महिला सदस्य (३ जना निर्वाचित हुने/प्राथमिकता अनुसार १, २, ३ लेखी मत संकेत गर्नुपर्ने)
सूर्यदेवी मल्ल (कांग्रेस)
कविता बोगटी (एमाले)
नन्दा चपाई (एमाले)
यूटोल तामाङ (माओवादी)

अन्य सदस्य (३ जना निर्वाचित हुने/प्राथमिकता अनुसार १, २, ३ लेखी मत संकेत गर्नुपर्ने)
विष्णुबहादुर शाही (कांग्रेस)
ठगेन्द्रप्रकाश पुरी (एमाले)
भैरवसुन्दर श्रेष्ठ (एमाले)
कालीबहादुर मल्ल (माओवादी)

दलित सदस्य (१ जना /१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
मित्रलाल सार्की (कांग्रेस)
नरपति लुवार (एमाले)

अपांग/अल्पसंख्यक (१ जना/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
गोपालप्रसाद शर्मा (कांग्रेस)
जीवन बुढा (माओवादी)

प्रदेश ७

प्रदेश ७ मा महिला ३ र अन्य समूहका ३ गरी ६ पदमा निर्विरोध भइसकेका छन्। यो प्रदेशमा अब दलित १ र अपांगता भएका वा अल्पसंख्यक १ गरी २ पदका लागि निर्वाचित भएका छन्।

प्रदेश ७ मा निर्विरोध निर्वाचित भएकाहरु-

तारादेवी भट्ट (कांग्रेस)
कमला ओली (एमाले)
इन्दु कडेरिया विष्ट (एमाले)
बद्रीप्रसाद पाण्डे (कांग्रेस)
शेरबहादुर कुँवर (एमाले)
हरिराम चौधरी (माओवादी)

निर्वाचन हुने-

दलित सदस्य (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
शेरी राम पार्की (कांग्रेस)
चक्रप्रसाद स्नेही (एमाले)

अपांग/अल्पसंख्यक (१ जना निर्वाचित हुने/१ जनालाई मत दिनुपर्ने)
छत्रराज जोशी (कांग्रेस)
महेशकुमार महरा (माओवादी)

प्रतिक्रिया दिनुहोस
एनआईबिएल इक्विटी पार्टनर्सले डेलिज डेरिजमा लगानी गर्ने

  नेपालको अग्रणी प्राइभेट इक्विटी फर्म एनआईबिएल इक्विटी पार्टनर्सले डेलिस डेरिजसँग रु. ९

गृहमन्त्री लेखक र चीनका राजदूतबीच भेटवार्ता

    गृहमन्त्री रमेश लेखकसँग नेपालका लागि चीनका राजदूत चेन सङले शिष्टाचार भेट

काटिएका उद्योगको लाइन जोडिन्छ : मन्त्री खड्का

    ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाइमन्त्री दीपक खड्काले डेडिकेटेड र ट्रंकलाइन विवादमा काटिएका

प्रधानमन्त्रीको सवालजवाफमा माओवादीको आपत्ति

    संसद बैठकमा आज प्रधानमन्त्रीले सांसदहरूले सोधेका प्रश्नको जवाफ दिने क्रमको सुरुवातमै