तुल्सीपुरलाई नमूना उपमहानगरपालिका बनाउनेछुघनश्याम पाण्डे, मेयरका उम्मेदवार, नेकपा एमाले

निर्वाचनको तयारी के  छ ?
चुनावी तयारीका सन्दर्भमा नेकपा एमालेका तर्फबाट हामीले  वै शाख ३१ लाई नै  लक्ष्यित गरे र व्यवस्थित चुनावी अभियान शुरु गरे का थियौँ  । निर्वाचनको मिति सनेर्  काम भए पनि पार्टीका तर्फबाट गर्ने सबै  तयारी पूरा गरिसके का छौँ  । जस्तो  तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाका १९ वटै  वडा र टो लमा संगठन कमिटी निर्माण गरिएको  छ भने  नगरस्तरको  समन्वय कमिटी पनि गठन भइसके को  छ  । त्यस् तै,  प्रचारलाई व्यवस्थित बनाउन प्रचारप्रसार समिति पनि बनाएका छौँ ।

प्रचारलाई जनताको  घरदै लो मा पु¥याउने  काम पनि गरे का छौँ । अकोर्  कुरा, एमाले ले  उपमहानगरका १९ वटै  वडाका अध्यक्षलगायत सदस् य, महिला सदस् य र दलित महिला सदस् य र उपमहानगरको  मे यर, उपमे यरको  समे त टुंगो  लगाएर घरदै लो मा पुग्ने  काम भइरहे को  छ । त्यस् तै,  सूर्य चिन्ह लिएर आम मतदातासमक्ष पुग्ने  काम पनि भएको  छ । यद्यपि उम्मे दवारका  हिसाबले  पुनः मतदाता भे टघाट पनि भइरहे को  छ । त्यसै ले  चुनावी माहो ल तातिएको  छ, जनलहर पनि उत्तिकै  छ ।

नेताहरुले मतमात्रै  माग्छन्, मत हाल्ने  तरिका कसै ले  सिकाउँदैनन् भन्ने  गुनासो  सुनिन्छ । तपाईंले मतदान गर्ने तरिका सिकाउनु भएको छ कि छैन ?

मत मात्रै  माग्दै नौँ, मतदाता शिक्षाको  काम पनि हामीले  गरिरहे का छांै  । हुन त मतदाता शिक्षाको  काम निर्वाचन आयो गले  गरिरहे को  छ  । तै पनि हामीले  जनताको  घरदै लो मा पुगे र तीनवटा कुरालाई महत्त्वका साथ अगाडि बढाएका छौ ँ । पहिलो  कुरा, नेकपा एमाले ले  राष्ट्रियताका निम्ति निर्वाह गरे को  भूमिका, सामाजिक सुरक्षा र खासगरी वृद्धभत्ताको  कुरा र आफ्नो  गाउँ आफैँ बनाउँ भन्ने  कार्यक्रमका निम्ति विगतमा गरे का गौ रवशाली कार्यलाई जनताका बीचमा लगे का छौँ । दो स्रो  कुरा, एमाले ले  चुनाव जिते  के  गर्छ भन्ने  एजे न्डाका विषयलाई मतदातामाझ लगे का छाँै  भने  ते स्रो  कुराचाहिँ, यो  निर्वाचन भने को  लो कतन्त्रको  सुन्दर पक्ष हो  । व्यक्तिले  हिजो  कहाँ के  मा भो ट हाल्यो  भन्ने  आफ्नो  ठाउँमा हो ला तर जनता सधैँ परिवर्तनकामी हुन्छन् र परिवर्तनका पक्षमा लाग्छन् । त्यस् तो  अमूल्य भो ट खे र नजाओस् भन्ने  हिसाबले  उहाँहरुसमक्ष मतदाता शिक्षाको  कार्यक्रम लिएर गएका छौँ ।

तपार्ईंका चुनावी एजेन्डा के छन् ?
तुलसीपुर उपमहानगरपालिकालाई ने पालकै  एउटा नमूना नगरको  रुपमा विकास गर्ने हो  । सात सय ४४ स् थानीय सरकारमध्ये  तुलसीपुर उपमहानगरपालिका नमूना बनाउने छाँै  । जसलाई हामीले  समृद्ध, सफा, हरित र जनसहभागिता भएको  उपमहानगरको  रुपमा विकास गर्नेछौँ  । हाम्रो  भिजन के  हो  भने  तुलसीपुर ने पालको  पवित्र गन्तव्यस् थलका रुपमा, सुन्दर गन्तव्यस् थलका रुपमा यसलाई विकास गर्छाैँ । युवाका सपना कुल्चिएका, मरे का र बाटो  नपाएका अन्य नागरिकका सपनालाई फूलको  थुंगाझँै  उने र माला बनाउँछौँ । त्यो  माला बनाउने  नगरबासीको  सपनालाई साकार बनाउँछौँ । सुन्दर, हरियाली, स् वच्छ र समृद्ध उपमहानगर बनाउने  हाम्रो  लक्ष छ ।

अलि प्रष्ट भनिदिनोस् न ।
तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाका सबै  वडालाई जो ड्ने  सडकलाई पाँच वर्षभित्र कालो पत्रे  गर्छौ, टो ल जो ड्ने  सडकलाई सके  कालो पत्रे  नसके  ग्राभे ल गछौँ । आउने  पाँचवर्षमा नगरका कुनै  पनि घर सडक सञ्जालबाट बाहिर हुने छै नन् । शुद्ध खाने पानीका लागि सबै  घरमा धारा, धारा नपुग्ने  ठाउँमा कुवा र धारा र कुवा पनि नहुने  ठाउँमा हामीले  आधुनिक प्रविधिको  प्रयोग गरी खाने पानीको  उपलब्ध गराउने छाँै । तुलसीपुरमा धे रै  कृषि क्षे त्र छ  । त्यसको  उपयो ग नीति हामीले  बनाउने छौँ  । खासगरी कहाँ हरियाली बढाउने , औ द्यो गिक क्षे त्र , पर्यटकीय क्षे त्र , सामुदायिक वनक्षेत्र , शहरी क्षे त्र , निजीवनको  विकास, कृषि उत्पादन विधिको  खाका तयार गर्र्र्र्र्र्नेछौँ । उदाहरणका लागि कृषि, खाने पानी, विद्युत् र पर्यटनलाई एकआपसमा जोड्छौँ  ।

त्यसका लागि हामीले  दाङको  उत्तरी बे ल्टबाट बग्ने  खो लाको  मुहानमा प्राविधिक अध्ययन गरे र उपयुक्त ठहरिने  भए त्यसलाई हामीले  ड्याम निर्माण गर्र्ने ताकि त्यहाँ वरिपरिका जनतालाई पछि जो खिम नहो स् । जसबाट खाने पानी, सिञ्चाइँ र अझ ऊर्जा उत्पादनका  लागि समे त सदुपयो ग गनेर्  यो जना बनाएका छौँ । अझै  भन्ने  हो  भने  त्यो  ठाउँमा माछापालनको  रुपमा प्रयो ग गर्र्ने, त्यो  ठाउँमा गएर मनो रञ्जनका लागि पनि सदुपयो ग गर्न सकिन्छ । जस्तो  पातुखो ला, गहते खो ला, ग्वारखो ला, भमके खो ला यी ठाउँको  मुहानमा यस्तो  काम गर्न सकिन्छ भने  दक्षिणी क्षेत्रमा पनि त्यो  सम्भावना छ ।

त्यस्तै , बबईखो लामा दुवै तर्फबाट तटबन्धन गर्ने, बाँध बाँध्ने  र सिञ्चाइँ नपुग्ने  स् थानमा बबईको  पानीलाई लिफ्ट गरेर सिञ्चाइँको  व्यवस् था गर्ने र बबईको  दायाँबायाँ क्षे त्रमा हरियाली र सडकको  विकास गर्ने, त्यहाँ भएको  कृषि क्षे त्रको  संरक्षण गनेर्  र तुलसीपुरबासीका निम्ति एउटा पवित्रस्थल बबई सभ्यता र संस्कृतिको  विकास गर्ने योे जना छ । यसो  गर्दा खाने पानी, सिञ्चाइँको  समस्यालाई समाधान गर्छौँ । त्यो  पूर्वाधार हामीले  तयार गर्छौँ । यसै गरी, तुलसीपुर भने को  गाउँबाट बजार, बजारबाट नगर र नगरबाट शहरमा रुपान्तरित हँुदैछ  । एउटा शहर हुँदाबित्तिकै  त्यहाँ उच्च शिक्षा हुन आवश्यक छ  ।

हामीसँग ने पाल संस्कृत विश्वविद्यालय छ  । त्यो  संस् कृत विश्वविद्यालय तालाझुण्डी विश्वविद्यालयको  रुपमा विकसित भएको  छ  । त्यस् तो  ताला झुन्ड्याउने  कार्य सदाका लागि अन्त्य गर्दै ने पाल संस् कृत विश्वविद्यालयलाई विश्वभर खासगरी पूर्वीय दर्शन, संस्कृति, साहित्य, आयुर्वेद र यो गाको  के न्द्रका रुपमा विकास गर्छौं । जहाँ विश्वका विभिन्न दे शबाट संस्कृत भाषा, साहित्य, आयुर्वेद, योगा सिक्न तुलसीपुरमा आउने  वातावरण निर्माण गर्नेछौँ  । यस् तै, शिक्षाक्षे त्रमा उपमहानगरपालिकाभित्र रहे का सम्पूर्ण विद्यालयको  भौ तिक अवस्था सुधार, त्यहाँ हुने  पठनपाठनलाई गुणस्तरीय बनाउँछौँ  र त्यहाँका शिक्षक, अभिभावक र विद्यार्थीको  अन्तरसम्बन्धलाई विकास गर्छौँ । त्यसो  गरेपछि सबै  सरकारी विद्यालयको  गुणस् तरलाई थप प्रभावकारी बनाउँछौँ ।

सँगसँगै  जहाँ उच्चशिक्षा पढ्न नसके र प्राविधिक विषय पढ्न चाह्यो  भने  सीपयुक्त प्राविधिक विषयको  पठनपाठन सञ्चालन गर्ने काम हामीले  गर्नेछौँ । त्यस् तै  जीवनोपयोगी शिक्षाका लागि पनि पहल गर्नेछौँ  । खासगरी उपमहानगरपालिकाभित्र कम्तीमा एउटा इञ्जिनियरिङ कले ज स् थापना गछौँ , कम्तीमा कृषि र वनसम्बन्धी पठनपाठनका लागि एउटा कलेज स् थापना गर्छौँ , त्यस्तै , हो टे ल व्यवस् थापन र पर्यटन शिक्षाका लागि पहल गर्नेछौँ, यसका लागि उपमहानगरपालिका मात्रै  हो इन, यहाँका शिक्षाविद्, बुद्धिजीवी, लगानीकर्ताको  सहयो ग खोजिनेछ  । यसो  गर्न सकियो  भने  तुलसीपुुरलाई एजुके सन सिटीका रुपमा स् थापित गर्नेछौँ ।

स्वास्थ्य र रोजगारका  विषय प्राथमिकतामा पर्दैनन् ?
अवश्य पनि स् वास् थ्यका लागि यहाँ सञ्चालनमा रहेका संस्थालाई स्तरोन्नति गर्ने  र नयाँ ठाउँमा उपचार के न्द्र विकास गर्न हामीले  यो जना बनाएका छौँ  । खासगरी १९ वटै  वडामा एमबिबिएस डाक्टरसहितको  स् वास् थ्य कार्यालय सञ्चालन गरिने छ । अहिले  बजार केन्द्रित एम्बुलेन्स वडाकेन्द्रित बनाउँछौँ  । उहाँहरु जानुभएन भने  उपमहानगरपालिकाले  नै  वडाबाट एम्बुलेन्स सेवा सञ्चालन गर्ने व्यवस् था गरिने छ । तुलसीपुरमा ब्लड बैंक तत्काल सञ्चालनमा ल्याउने छौँ । अहिले का वडा कार्यालय सरकारका से वाकेन्द्र हुन्  ।

उनीहरुलाई भौ तिक पूर्वाधारयुक्त बनाउँछौँं र कार्यालय वरपर साना शहरको  विकास गर्र्छौँ । अब बनाउने  संरचना बालमैत्री, अपांगमैत्री, ज्ये ष्ठ नागरिकमैत्री हुनेछन् । सरकारी संरचनामात्रै  हो इन निजीक्षे त्रलाई पनि त्यत्तिकै  सुविधायुक्त बनाउने  मापदण्ड बनाएर लागु गरिनेछ । र, ज्ये ष्ठ नागरिकका निम्ति विशेष ज्ये ष्ठ नागरिक हस्पिटल स् थापना गर्छौँ । नगरभित्र को मध्यपश्चिम क्षे त्रीय आयुवेर् द अस् पताल, राप्ती अञ्चल अस्पताल, राप्ती अञ्चलस् तरीय आयुर्वेद अस् पताल र राप्ती आँखा अस्पतालको  क्षमता विकास, भौ तिक पूर्वाधार विकास र भविष्यमा कम्तीमा मेडिकल कलेज सञ्चालन गर्नसक्ने  अवधारणा ल्याएका छौँ  । तुलसीपुर उपमहानगरपालिका एउटा पवित्र वृक्ष तुलसीको  नामबाट शुरु भएको  छ  । यो  आयुर्वेद र संस्कृतिसँग नाम जोडिएको  हुनाले  यो  संसारका निम्ति आयुर्वेद मेडिसिन, जनरल मे डिसिन, जनरल एजुकेसन र टे क्निकल एजुके सनको  हबका रुपमा विकास गर्छौँ । यसले  वरिपरिका क्षे त्रमा धेरै  रोजगारीको  सिर्जना हुन्छ ।

चुनावी एजेन्डा कार्यान्वयन गर्न त गाह्रो  हो ला नि ?
यहाँ समस्या के  भयो  त भन्दा हरे क संस्था, संरचना, समूहमा हामी कहाँ जाने  भन्ने  कुरा प्रष्ट नहुने , त्यो  गन्तव्यमा पुग्ने  यो जना नहुने  र त्यो  गन्तव्यलाई पछ्याउने  कार्ययो जना नहुने  समस्या छ  । तर हामीसँग, ने कपा एमालेसँग तुलसीपुरको  समृद्धि ल्याउने  सपना छ, त्यसलाई कार्यान्वयन गर्ने यो जना छ र योजनालाई पछ्याउने  हामीसँग राजनीतिक शक्ति पनि छ । यो  सबै  काम गर्न सबै भन्दा पहिला नागरिकसँग सम्वाद गर्छौँ । नागरिकलाई यो  क्षे त्रमा लाग्न अपिल गर्छौँ, अर्को कुरा त्यसका लागि लाग्ने  बजेट, स्रोतका लागि भ्रष्टाचारलाई शून्यमा झारेर व्यवस्थापन गर्छौँ । यस्तै, ने पालजस्तो  देशलाई राष्ट्रिय अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा सहयो ग गर्र्ने सहयो गी हातको  समस्या छैन । तर सहयो गी हात भएका संस्थालाई सरकारलाई कहाँ सहयो ग गर्ने योजना छैन, त्यो  यो जना हामी प्रस्तुत गछौँं ।

विश्वका महानगर र नगरपालिकासँग, विश्वका विकास साझे दार संस् थासँग स् वदे शकै  निजीक्षे त्रसँग यहाँको  उद्यो ग वाणिज्य संघ, हो टे ल व्यवसायी संघ, सहकारी, सामुदायिक वन यी सबै लाई परिचालन गर्छौँ । समृद्धिको  सपना मे रो  व्यक्तिगत मात्र होइन, समृद्धिको  सपना त हरे क नगरबासीको  पनि हो  । यो  सबै  गरियो  भने  तुलसीपुर उपमहानगरपालिका दे शकै  नमूना बन्ने  छ । यो  ‘ड्रिम सिटी’ हुनेछ ।

ड्रिम सिटीभित्र यहाँका मौलिक संस्कार, संस्कृति अट्छन त ?
अवश्य पनि । यहाँका मौ लिक कला, संस् कृति, संस् कारलाई जीवन्त राखे र, जगेर्ना गरे र यसलाई ड्रिमसिटीको  रुपमा विकास गर्ने हो  । खासगरी दाङको  सन्दर्भमा तीनवटा सांस्कृतिक पक्षलाई उजागर र संरक्षण गर्ने योजनामा हामी छाँै  । पहिलो  कुरा थारु संस् कृति र भाषाको  कुरा हो  । यहाँ थारु समुदायको  बाहुल्यता छ । त्यसको  संरक्षणका निम्ति हामीले  तुलसीपुर उपमहानगरपालिकामा थारु भाषालाई कामकाजी भाषाको  रुपमा प्रयो ग गर्नेर्छौँ । जसले  उपमहानगरपालिका यो  बहुल जातिको  घरको  रुपमा स्थापित हुनेछ  । थारु संस्कृति र इतिहाससँग जो डिएको  दंगीशरणलाई हामीले  संरक्षण गर्नेछौँ  ।

भुयारथानको  संरक्षण गर्नेछौँ । दोस्रो  कुरा भनेको  यहाँको  आयुर्र्वेद र संस्कृत शिक्षासँग जो डएको  कुरा हो  र योसँग जोडिएको  कुरा बबई सभ्यता र कोट सभ्यता हो  । पहिले  हाम्रा पूर्खाहरु गर्मीको  समयमा चिसो  खान पहाड चढ्ने  र जाडोको  समयमा दाङ आउने  चलन थियो  । त्यसले  मान्छे  स्वस् थ बनाउँथ्यो  । अहिले  पनि दाङमा छिल्लीकोट, मुलकोट, स्वीकोटजस् ता कोट छन् । यिनीहरुलाई कोट सभ्यताको  प्रतीकका रुपमा र पर्यटकीय क्षे त्रको  रुपमा विकास गरेर त्यसलाई हिल स्टेसनका रुपमा विकास गर्नेछौँ  । गर्मीले  छटपटाइरहेको  अवस्थामा कोटमा पुग्ने  रमाइलो  गर्ने स् थानको  रुपमा विकास गर्र्ने हो  । अहिले  त्यो  क्षे त्र सबैभन्दा दुःखको  ठाउँ भएको  छ । तर भोलि त्यो  सबै भन्दा आनन्द र सुखको  ठाउँ हुने छ । तेस्रो  भने को  यो  क्षे त्रमा हिन्दु, इसाई, बौद्धलगायतका विभिन्न धर्मावलम्बीको  बसोबास छ  । संविधानप्रदत्त आफ्नो  धर्म, भाषा, साहित्य, संस्कृतिको  विकास एवं संरक्षण गर्न हामी सबै सँग समन्वय गर्नेर्छौँ ।

एजेन्डा सुनाएरमात्रै  जितिन्छ त  ?
नेकपा एमालेको  विगत, वर्तमान र भविष्यका बारेमा सबैलाई थाहा छ । व्यक्तिगतरुपमा पनि मेरो  विगत र वर्तमान पनि थाहा छ । हाम्रो  उपमेयरको  उम्मे दवार माया आचार्यको  विगत, वर्तमान पनि सबैलाई थाहा छ । सबै  वडाध्यक्ष र सदस् यबारे मा पनि थाहा छ । राजनीतिकरुपमा एमालेले  दे शको  समृद्धि, राष्ट्रियताको  जगेर्ना, वृद्धभत्ता र सामाजिक सुरक्षाको  क्षे त्रमा जे  ग¥यो  त्यसले  जनताको  बीचमा काम गर्ने पार्र्र्टी एमाले  हो  त्यसको  चुनाव चिन्ह सूर्य हो  भन्ने  पनि सबै लाई थाहा छ । मे रो  हकमा भन्ने  हो  भने, म सामान्य किसान परिवारमा जन्मे को  मान्छे  हँु  । गरिबीभित्र चपेटिदै  संघर्ष गरे को  मान्छे  हुँ  ।

संसारका सबैभन्दा धेरै  धनी मान्छे सँग पनि भेटेँ मैले , अमेरिकाका शक्तिशाली तत्कालीन राष्ट्रपति बाराक ओबामासँग पनि भेटे को  छु , संसारका धेरै  राष्ट्रपति, प्रधानमन्त्रीसँग पनि भे टको  छु । संयुक्त राष्ट्रसंघ संघमा पनि काम गरेँ  । मलाइ रमाइलो  के  लाग्छ भने, गाउँघरको  गरिबीको  पीडादेखि अन्तर्राष्ट्रियस् तरका सुविधासम्पन्न ठाउँको  समृद्धि के  हुन्छ र त्यसका बीचका खाडल के  हुन्छन्, त्यो  खाडल पुर्न चीनले  के  ग¥यो , भारतले  के  ग¥यो , अमेरिकाले  के  ग¥यो , युरोपले  के  ग¥यो , अफ्रिकाले  के  गर्दैछ भन्ने  नजिकबाट अध्ययन गरेँ ।

हिजो  हामी २०५४ सालमा तुलसीपुर नगरपालिकाको  उपमेयरमा निर्वाचित भएर आउँदाखेरि नगरपालिकामा कर्मचारीलाई तलब खुवाउने  पै सा थिएन । नगरपालिकामा आफू बस्ने  कार्यालय भवन थिएन, भाडामा बस्थ्यो  । नगरपालिकाभित्र फो हर फाल्न ट्र्याक्टर थिएन । नगरपालिकाभित्र मासु काट्ने  पसल, छे उमै अगरबत्ती पसल, अर्काे  छे उमा तरकारी पसल , बस्ती अव्यवस्थित थियो  । बजार दुर्गन्धित थियो  । गाउँमा विकासका नाममा बजेट जाने  कुरा के  हो  जनतालाई थाहा थिएन । तर ने कपा एमाले को  अगुवाइमा यी सबै  कामको  शुरुवात गरेका थियाँै । त्यस्तै , पाँचवर्षको  अवधिमा तुलसीपुर नगरपालिकाको  सुविधासम्पन्न कार्यालय भवनको  निर्माण ग¥यौँ ।

धूलो  उड्ने  पुरानो  बसपार्कमा पुष्पलाल बालउद्यान निर्माण ग¥यौँ  । तुलसीपुरमा धूलो  उड्थ्यो , त्यो  बीचमा ग्रीनबेल्टको  निर्माण ग¥यौँ र त्यसको  दायाँबायाँ फुटपाथ निर्माण ग¥यौँ । कुनै  पनि काम नगर्दासम्म असम्भव दे खिने  हो  तर ग¥यो  भने  सबै भन्दा सजिलो  काम त्यही दे खिन्छ ।

साझा पदमा जाँदा साझा चरित्र चाहिएला नि, तपार्ईं त एमाले को  उम्मेदवार हो  ?
साझा व्यक्ति हुँदै न । उसको  भूमिका, चरित्र साझा हुनुपर्छ । एमाले ले  त्यो  साझा पदमा बसे र काम गर्नसक्ने  देखेर मलाइ अगाडि सारेको  हो  । हिजो  तुलसीपुर नगरपालिकाको  उपमेयर हुँदा मलाइ एमालेकै  उम्मे दवार भएर विजयी बनाइएको  हो  । तर जनप्रतिनिधि त सबै का थियौँ । सो ही अनुसार काम पनि गरे का थियौँ । चुनावमा जान कुनै  न कुनै  दल चाहिन्छ नै  । म उम्मे दवार त एमाले कै  हो  दुईमत छै न तर साझा पदमा पुगे पछि हामी एमाले का मात्रै  होइनौँ, हुदैनौँ । सबै  नगरबासीका प्रतिनिधि हुनेछाँैं  ।

साझा भिजन त छ तर तपार्ईंलाई टुरिष्ट उम्मेदवार भन्छन्छन् त ?
म टुरिष्ट हो इन । म टुरिष्ट भएर संसार घुमेको  भने  सॉचो  हो  । ज्ञान, शिक्षा र अनुभव भन्ने  कुरा त्यो  कुवाको  भ्यागुतो लाई कुवाभित्रको  पानीमात्रै  थाहा हुन्छ । तर त्यो  भ्यागुतो  बाहिर निस्क्यो  भने  मात्र बाँकी संसार देख्छ । मेरो  जिन्दगी मैले  कुवाको  भ्यागुतो  भएर बिताउन चाहिनँ  । मेरो  जिन्दगी मैले  एउटा चिलका रुपमा, एउटा संसार परिचर गनेर्  अवसर पनि मिल्यो  र म टुरिष्टका रुपमा संसार घुमेँ , अनुभव बटुलेँ , सिकेँ र ती अनुभव र सिकेका कुरालाई घरमा आएर व्यवहारमा दे खाउन चाहन्छु । म टुरिष्ट बने र गएको  मान्छे  हो , टुरिष्ट भएर यहाँ आएको  हो इन, म बरु संसारका टुरिष्टलाई तुलसीपुरमा ल्याउँछु र तुलसीपुरबासीले  पनि टुरिष्टका रुपमा बाहिर जाने , हेर्ने, पढ्ने , घुम्ने , सिक्ने  अवसर पनि मिलाउने छु ।

प्रस्तुतिः गणेश आचार्य

प्रतिक्रिया दिनुहोस
एमालेसँग सहकार्य तोड्ने निर्णय भएको छैन : अशोक राई

  तपाईंको अध्यक्ष उपेन्द्र यादवले एमालेसँगको तालमेल सकियो, अब फरक ढंगले जान्छौं भन्नुभएको

दोलखालाई नमूना जिल्ला बनाउने अभियानको नेतृत्व एमालेले गरिरहेको छ : पार्वत गुरुङ, पोलिटब्यूरो सदस्य, नेकपा एमाले

  पार्वत गुरुङ, नेकपा एमालेका पोलिटब्यूरो सदस्य तथा पूर्व मन्त्री हुनुहुन्छ । दोलखाको

सत्यमोहनको निधनमा सरकारले एक दिन सार्वजनिक विदा दिने

    शताब्दी पुरुष सत्यमोहन जोशीको निधनमा शोक व्यक्त गर्दै सरकारले सार्वजनिक विदा

मलाई धन र नाम कमाउनु छैन, मेरो प्राथमिकता शिक्षा, स्वास्थ्य र रोजगारका क्षेत्र हुन् : विनोद चौधरी

    कांग्रेसले समानुपातिकतर्फ बुझाएको उम्मेदवारको बन्दसूचीमा तपाईंको नाम देखिएन, यसपालि प्रत्यक्ष चुनाव