ढलको पानी र पिसाबबाट बियर 

 

सिंगापुर सरकारले फोहोर पानीलाई रिसाइकल गर्ने अनौठो तरिका पत्ता लगाएको छ । यहाँको नेसनल वाटर एजेन्सीले स्थानीय बियर कम्पनीसँगको सहकार्यमा ढलको पानी र पिसाबबाट बियर बनाउने गरेको छ । यसलाई ‘न्यूब्रु’ नाम दिइएको छ। यो हाल विश्वको सबैभन्दा पर्यावरण–मैत्री बियरको रूपमा प्रचार गरिएको छ।

न्युब्रु नाइवाटरबाट बनाइन्छ। यो एक प्रकारको पानी हो जुन पुनः प्रयोग गरिन्छ र ढलमा फिल्टर गरिन्छ र सिंगापुरको पानी आपूर्तिमा पम्प गरिन्छ। सिंगापुर सरकारले विगत २० वर्षदेखि यो काम गर्दै आएको छ। इन्डिपेन्डेन्टको प्रतिवेदनका अनुसार फोहोर पानीलाई यसरी फिल्टर गरी पिउनका लागि सफा पानी बन्ने गरेको छ । बियर कम्पनीका अनुसार न्युब्रुमा ९५ प्रतिशत निवाटर मात्र मिसिएको छ ।

द स्ट्रेट टाइम्सका अनुसार नयाँ न्यूब्रु अप्रिल ८ मा लन्च गरिएको हो । यो सिंगापुर वाटर एजेन्सी पब र लोकल शिल्प बियर कम्पनी ब्रीवर्कजद्वारा संयुक्त रूपमा सिर्जना गरिएको हो। यो परियोजनालाई सिंगापुर इन्टरनेसनल वाटर वीक(एसआइडब्लूडब्लू) ले पनि सहयोग गरेको छ। न्यूब्रु देशका सबै रक्सी पसल र बारहरूमा पाइन्छ ।

 

पिसाब र ढलको पानी मात्र किन ?

सिंगापुर वाटर एजेन्सीले आगामी केही वर्षमा सम्पूर्ण विश्वले पानी संकटको सामना गर्न सक्ने बताएको छ । यस्तो अवस्थामा हामीले पानी बचाउन र पुनः प्रयोग गर्न सक्दो प्रयास गर्नुपर्छ। बियर बनाउन धेरै पानी चाहिन्छ, किनकि यो ९० प्रतिशत एचटूओ हुन्छ। त्यसैले न्यूब्रु यसको बारेमा मानिसहरूलाई सचेत गराउन एक पहल हो।

कम्पनीका अनुसार रिसाइकल गरिएको पानीले बियरको स्वाद परिवर्तन गर्दैन। बियरको विज्ञापनका अनुसार यस बियरको आफ्टरटेस्ट हल्का भुटेको र मह जस्तै हुन्छ। यो वाइनले गर्मीमा सिंगापुरवासीहरूको तिर्खा मेटाउने गरेको छ।

सिंगापुरमा चारैतिर समुद्रको पानीले घेरिएको भएपनि मानिसहरू पिउने पानीको अभावमा संघर्ष गरिरहेका छन्। यस्तो अवस्थामा सरकारले यो कमजोरी पूरा गर्न वर्षौंदेखि नयाँ–नयाँ उपाय अपनाइरहेको छ । बीबीसी रिपोर्टका अनुसार सिंगापुरले मलेसियाबाट पिउने पानी किन्न बाध्य भएको छ। देशमा पनि वर्षाको पानी जम्मा हुने गरेको छ । यति हुँदाहुँदै पनि यहाँ पानीको आवश्यकताको ५० प्रतिशत मात्रै पूर्ति हुन्छ ।

सिङ्गापुरको जनसंख्या सन् २०६० सम्ममा बढेर पानीको माग दोब्बर हुनेछ। यस्तो अवस्थामा जनतासँग पानी र समुन्द्रको पानीलाई सफा पानीमा परिणत गर्नु बाहेक अर्को विकल्प रहँदैन ।

एजेन्सी

प्रतिक्रिया दिनुहोस
शेखर-गगन समूहको छुट्टै चियापान कार्यक्रम (तस्बिरहरू)

    सत्तारुढ प्रमुख घटक नेपाली कांग्रेसको शेखर कोइराला समूहले छुट्टै चियापान कार्यक्रमको

आम निर्वाचनमा देशभर १० हजार ८९१ मतदानस्थल

    आगामी मंसिर ४ गते हुने प्रतिनिधिसभा र प्रदेश सभाको निर्वाचनका लागि

अमेरिकी डलरको भाउ हालसम्मकै उच्च

    अमेरिकी डलरको तुलनामा नेपाली मुद्रा (नेरु) हालसम्मकै कमजोर बनेको छ । अमेरिकी

राप्रपा प्रवेश गर्दै रवीन्द्र मिश्र

    विवेकशील साझा पार्टी परित्याग गरेका रवीन्द्र मिश्र भोलि बुधवार राप्रपा प्रवेश