होसियार ! बिहान उठ्नसाथ चिया र कफी पिउने बानी छ ? पढ्नुहोस् एकपटकबिहान उठ्नसाथ चियारकफी पिउने बानी धेरैमा हुन्छ । तर, यस्तो बानी स्वास्थ्यका लागि हानिकारक हुन्छ । यसले दाँत, मुखमा मात्र होइन, समग्र पाचन यन्त्रमै नकारात्मक असर पु¥याउँछ । चिया र कफीले मुख र दाँतको स्वस्थ्यमा हानी र्पुयाउँछ । मुखको क्याविटी र स्वच्छता समग्र शरीरको स्वास्थ्य निर्भर गर्छ । त्यसैले यदि तपाई बिहान उठेर चिया, कफी पिउनुहुन्छ भने त्यसअघि दाँत र मुख सफा गर्नैपर्छ ।

दैनिक चिया र कफीले निम्न असर देखाउँछ:
पेटमा एसिडको लेबल बढ्छ
जब तपाई सुत्नुहुन्छ, मुखमा हजारौं सूक्ष्म जीव एवं व्याक्टेरिया पैदा हुन्छ । त्यही कारण हो, बिहान उठ्नसाथ मुखमा दुर्गन्ध आएको । जब तपाई बिहान उठेपछि तात्तातो चिया, कफी पिउनुहुन्छ, मुखको ब्याक्टेरिया पेटमा पुग्छ । यसले पेटको एसिडल लेवल बढ्छ । यसका साथै केहि अरु खानेकुरा पनि हुन्छ, जसले एसिडिटी बढाउँछ ।
पाचन क्रिया खराब हुन्छ
जब ब्याक्टेरिया आफ्नो मुखबाट पेटमा पुग्छ, पाचन क्रियामा असर गर्छ । साथै एसिड(एल्कालाइन सन्तुलन बिगार्छ ।
शरीरमा टक्सिन लेवल बढ्छ
भनिन्छ, शरीरको विषाक्त पदार्थ वाहिर निकाल्नका लागि बिहान एक गिलास पानी पिउनुपर्छ । बिहान उठ्नसाथ चिया पिउँदा रक्त विकार बढ्छ । रगतमा टक्सिन बढ्नुको अर्थ हो, कलेजो, फोक्सो, मृगौलामा टक्सिनको कारण खतरा बढ्न सक्छ ।
इन्फेक्शनको खतरा बढ्छ
बिहान उठ्नसाथ चिया पिउँदा पेट सुन्निने वा इन्फेक्सन हुने खतरा पनि रहन्छ । पेटमा अल्सर हुने संभावना बढ्छ ।
आइरन अवशोषण सहि ढंगले हुँदैन
बिहान खाली पेट चिया पिउनाले आइरनको अवशोषण सहि ढंगले हुँदैन । यदि तपाईलाई एनीमिया वा आयरनको कमी छ भने यो थप हानिकारक हुनसक्छ ।
मुखको स्वस्थ्यका लागि ठीक हुन्न
जब बिहान उठेपछि मुख सफा नगरी चिया पिउनुहुन्छ, मुखमा रहेको व्याक्टेरिया चिनीको सम्पर्कमा आउँछ । यसले मुखमा एसिड लेवल बढाउँछ । यसले दाँतको प्राकृतिक इनामेल र बाहिरी आवरण खराब गर्छ । त्यसैले चिया र कफी खाने बानीलाई सधैकालागि छोड्दा स्वास्थ्यकालागि फाइदा हुने कुरा चिकित्सा विज्ञानले प्रष्ट पारेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
अमेरिक र चीनबीच विवाद, यस्तो छ लफडा

    अमेरिकी तल्लो सदनकी सभामुख नेन्सी पोलोसीको चीन भ्रमणलाई लिएर कूटनीतिक विवाद

लोग्नेलाई बेस्या भन्दै श्रीमतीले दलिन् कालोमोसो

    आफूलाई पत्रकार दावी गर्ने दिनेश कार्की त्यही चौरमा चिया पिएर बसेका

प्रदर्शनकारीले इराकको संसद भवन कब्जा गरे

    इराकमा प्रदर्शनकारीहरूले संसद भवनमा कब्जा गरेका छन् । धर्मगुरु मुक्तदा अल-सदरका

स्पेनमा तातो हावाका कारण १० दिनमा ५ सय जनाको मृत्यु

    अत्यधिक गर्मीका कारण स्पेनमा १० दिनमा ५ सयभन्दा बढी मानिसको मृत्यु