निधीलाई देउवाले च्यापे पछी कांग्रेसमा खैलाबैला,काङ्ग्रेस एकतामा यसरी पुग्दैछ गम्भीर क्षति !काङ्ग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले आफू मित्रराष्ट्र भारतको भ्रमणमा जान विमानस्थलतर्फ प्रस्थान गर्नुअघि पार्टीका केन्द्रीय सदस्य विमलेन्द्र निधिलाई कार्यबाहक सभापतिको जिम्मेवारी सुम्पिएको विषयले काङ्ग्रेसभित्र पैदा गरेको तरङ्ग अझै साम्य भएको छैन । यस घटनालाई देउवाद्वारा विमलेन्द्र निधिलाई पार्टीको उपसभापति बनाइने सङ्केतका रूपमा लिइएको छ । पार्टीका पदाधिकारीहरू, वरिष्ठ नेता र सर्वाधिक मत प्राप्त गरेर केन्द्रीय समितिमा चुनिएकाहरूलाई छलेर निधिलाई कार्यबाहक सभापति बनाइँदा रामचन्द्र पौडेल पक्षका मात्र नभई देउवाका समर्थकहरूमा समेत असन्तुष्टि पैदा गरेको छ ।
पार्टीमा रामचन्द्र पौडेल, कुलबहादुर गुरुङ, गोपालमान श्रेष्ठ, खुमबहादुर खड्का, प्रकाशमान सिंह, कृष्णप्रसाद सिटौला र डा. रामशरण महतलगायतलाई सिनियर नेताका रूपमा लिइन्छ भने डा. शशाङ्क कोइराला र सीतादेवी यादव पदाधिकारीका रूपमा रहेका छन् । त्यस्तै, गत महाधिवेशनमा कार्यकर्ताको सबैभन्दा बढी मत प्राप्त गर्नेमा डा. शेखर कोइराला र खुमबहादुर खड्का छन् । तर, सभापति देउवाले कार्यबाहक सभापति बनाउँदा उल्लिखित कुनै पनि नेतालाई रोजेनन्, बरु उनीहरूसँग परामर्श पनि गरिएन र सामान्य जानकारीसमेत नदिईकन निधिलाई ‘कार्यबाहक’ दिने काम देउवाले गरे । यस प्रकरणले काङ्ग्रेसका सबै सिनियर नेताहरू देउवासँग असन्तुष्ट बन्न पुगेका छन्, उनीहरूले आफूहरूलाई अपमान र उपेक्षा गरेको ठानेका छन् ।
कुलबहादुरदेखि खुमबहादुर र गोपालमानदेखि प्रकाशमानसम्मका कुनै पनि नेता विमलेन्द्र निधिलाई उपसभापति स्वीकार गर्ने मानसिकतामा अहिलेसम्म देखिएका छैनन् । वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेलले पनि सामान्य स्थितिमा निधिलाई उपसभापति स्वीकार गर्ने सम्भावना देखिँदैन । यदि अहिले प्रकट भएकै असन्तुष्टि र असहमति कायम रह्यो भने सभापति देउवाबाट निधिको नाम उपसभापतिमा प्रस्तावित भए पनि केन्द्रीय समितिबाट अनुमोदन हुन गणपूरक सङ्ख्या पुग्न कठिन छ । वरिष्ठ नेता रामचन्द्र पौडेल या नेता खुमबहादुर खड्कासँग विशेष सहमति बनेको अवस्थामा मात्र देउवाको प्रस्ताव अनुमोदन हुने सम्भावना रहन्छ । त्यसैले सामान्य अवस्थामा विमलेन्द्र निधिलाई उपसभापति बनाउने देउवाको इच्छा पूरा हुन असम्भव छ । निधिभन्दा वरिष्ठ करिब आधा दर्जन नेताहरू भएको र पार्टीमा निधिलाई एउटा गुटविशेषको ‘ठूलो मान्छे’को रूपमा मात्र हेरिने भएकाले यो स्थिति उत्पन्न भएको हो । विमलेन्द्र निधि २०५९ सालमा नेपाली काङ्ग्रेस विभाजित भएपछि तात्कालिक काङ्ग्रेस प्रजातान्त्रिकको केन्द्रीय समितिमा सदस्य मनोनीत भएका थिए । जब कि खुमबहादुर खड्का ०३४ सालमा नै केन्द्रीय सदस्य बनेका थिए भने गोपालमान श्रेष्ठ काङ्ग्रेस प्रजातान्त्रिकबाट उपसभापति र पटक–पटक कार्यबाहक सभापति भएका थिए ।

यदि देउवाले वरीयताक्रममा अगाडि रहेकाहरूमध्येबाट उपसभापति बनाउने हो भने कुलबहादुर गुरुङ, गोपालमान श्रेष्ठ, प्रकाशमान सिंह, कृष्णप्रसाद सिटौला, खुमबहादुर खड्का र डा. रामशरण महतमध्ये एकलाई बनाउनु उपयुक्त मान्नुपर्ने अवस्था छ । बढी मत ल्याएकाहरूमध्येबाट बनाउने हो भने त्यसनिम्ति डा. शेखर कोइराला या खुमबहादुर खड्का उपयुक्त ठहरिन सक्छन् । नयाँ पुस्ताबाट लोकप्रिय नेताहरूलाई उपसभपति बनाउने हो भने पूर्णबहादुर खड्का, गगन थापा, विश्वप्रकाश शर्मा, एनपी साउद, डा. मीनेन्द्र रिजाल, महेश आचार्य, चन्द्र भण्डारी र बालकृष्ण खाण आदि मध्येबाट कसैलाई बनाउनु उपयुक्त ठानिन्छ । बिनाक्राइटेरिया उपसभापति मनोनयन गर्दा त्यसले पार्टीमा अनपेक्षित विग्रह र विद्रोह निम्त्याउने सम्भावना छ । उपसभापति मनोनयनमा देउवाले गम्भीरतापूर्वक विचार नपु¥याए पार्टी एकतामा समेत ठूलो क्षति पुग्ने र देउवाले महासङ्कटको सामना गर्नुपर्ने निश्चित मानिएको घटना र विचारले उल्लेख गरेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
यसरी हुन सक्छन् एमाले–माओवादीको केन्द्रदेखि प्रदेशसम्म सरकार

    नेकपा माओवादी केन्द्रले सरकार गठनबारे सबै विकल्प खुला राख्ने निर्णय लिएपछि

यी हुन् एमालेबाट चुनिनसक्ने समानुपातिकका सांसदहरू

    ४ मंसिरमा सम्पन्न प्रतिनिधि सभा र प्रदेश सभा निर्वाचनको मतपरिणाम अन्तिम

महन्थ ठाकुर र सीके राउत लाई फकाउँदै देउवा

  मंसिर ४ गते सम्पन्न चुनावको मतगणना अन्तिम चरणमा पुगेको छ । हाल

कांग्रेसकै नेतृत्वमा सरकार बन्छ : डा. शेखर कोइराला

  नेपाली कांग्रेस नेता डाक्टर शेखर कोइरालाले कांग्रेसकै नेतृत्वमा सरकार बन्ने बताएका छन्