चुनाबी तालमेलले माओबादी सहितका पार्टी फुट्ने देखियो संकेत,कुन पार्टीको कुन संग हुदैछ मिल्तीमुलुकमा चुनावको रौनक बढ्दै जाँदा राजनीतिक दलहरुबिचमा ध्रुविकरण बढ्दै गएको छ । चुनावमा उठान गरिएका विभिन्न राजनीतिक मुद्दाका कारण दलहरुमा ध्रुविकरण बढ्दै गएको छ । स्थानीय तहको चुनावमा संसदको सबैभन्दा ठूलो दल नेपाली कांग्रेस र तेस्रो ठूलो दल नेकपा माओवादी केन्द्र एउटा कित्तामा देखिएका थिए भने प्रमुख प्रतिपक्ष तथा संसदको दोस्रो ठूलो दल नेकपा एमाले अर्को कित्तामा उभिएको थियो । संविधान संशोधनको मुद्दाका कारण झन तीन दलबिचमा ध्रुविकरण बढ्दै गएको छ ।

अब हुने प्रदेश नम्बर २ को स्थानीय तहको चुनावलाई केन्द्रित गरेर पनि दलहरुबिचमा ध्रुविकरण देखिएको छ । चुनावी तालमेलका कारण दलहरुको ध्रुविकरण स्पष्ट हुने संकेत देखिएको छ । चुनावका लागि एमालेसँग कांग्रेस र माओवादीले तालमेल नगर्ने र एमालेले पनि सोही अनुसारको रणनीति लिँदा प्रमुख तीन दलबिचमा कुरा नमिल्ने निश्चित छ ।

नेकपा एमालेले राष्ट्रवादी पार्टीका रुपमा आफुलाई दाबी गर्दै गर्दा उसको नीतिसँग सहमत हुने कमल थापा नेतृत्वको राप्रपा, नेकपा माले, राष्ट्रिय जनमोर्चा लगायतका दलहरु एउटै कित्तामा उभिने देखिएको छ । अर्कोतिर नेपाली कांग्रेसको प्राजातान्त्रिक कित्तामा नेकपा माओवादी केन्द्र र पशुपतिशमशेर राणा नेतृत्वको राप्रपा प्रजातान्त्रिक उभिने देखिएको छ । यद्यपी माओवादीभित्र पनि दुई धार देखिएको छ । अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल कांग्रेससँग नजिक हुनुपर्ने विचारमा छन् भने अर्का नेता नारायणकाजी श्रेष्ठले एमालेसँग मिल्नुपर्ने तर्क गरेका छन् । तर सत्तामा कांग्रेस र माओवादीको प्रमुख साझेदारी भएकाले दुई दलबिचमा समझदारी कायम हुने देखिएको छ ।

अर्कोतिर संघिय समाजवादी फोरम, फोरम लोकतान्त्रिक, नयाँ शक्ति नेपाल लगायतका दलहरु कुन कित्तामा उभिन्छन् भन्ने यकिन छैन । नयाँ शक्ति र संघिय समाजवादीबिचमा पार्टी एकतासम्मको प्रयास भएकाले चुनावमा तालमेल गर्ने सम्भावना देखिएको छ । यद्यपी पार्टी एकताको प्रयास असफल भएपछि मिल्न सक्ने हुन् वा होइनन् यसै भन्न सकिने अवस्था छैन ।
यतिबेला हुने ध्रुविकरणले राष्ट्रिय राजनीति नै प्रभावित हुने निश्चित छ । दलहरु ध्रुविकरण हुँदा राष्ट्रिय मुद्दामा समेत विवाद सृजना हुने निश्चित छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
यसरी हुन सक्छन् एमाले–माओवादीको केन्द्रदेखि प्रदेशसम्म सरकार

    नेकपा माओवादी केन्द्रले सरकार गठनबारे सबै विकल्प खुला राख्ने निर्णय लिएपछि

यी हुन् एमालेबाट चुनिनसक्ने समानुपातिकका सांसदहरू

    ४ मंसिरमा सम्पन्न प्रतिनिधि सभा र प्रदेश सभा निर्वाचनको मतपरिणाम अन्तिम

महन्थ ठाकुर र सीके राउत लाई फकाउँदै देउवा

  मंसिर ४ गते सम्पन्न चुनावको मतगणना अन्तिम चरणमा पुगेको छ । हाल

कांग्रेसकै नेतृत्वमा सरकार बन्छ : डा. शेखर कोइराला

  नेपाली कांग्रेस नेता डाक्टर शेखर कोइरालाले कांग्रेसकै नेतृत्वमा सरकार बन्ने बताएका छन्