दार्जिलिङको छुट्टै पहिचान भएको तथ्य खुल्यो, गोर्खाल्याण्ड नदिए विश्वमै उत्पात मच्चिनेअमेरिकी नागरिक होपकुपका अनुशार १९६६ मा एक तिब्बेटीयन बुलेटिन पुस्तकमा प्रकाशित लेखका अनुसार बास्तबमा दार्जिलिङ भारतको नभएको खुल्न आएको छ । यो एउटा छुट्टै तिब्बतसंग जोडिएको भु–भाग रहेको उल्लेख छ । तत्कालिन अवस्थामा १२ औं च्योग्याल ग्यालमोकी कुइन अफ कन्सट बनेकी अमेरिकी नागरिक होपकुकले नाग्याल तिब्बेतियोलोजि बुलेटिनमा एउटा लेख प्रकाशन गरि दार्जिलिङ भारतको भु–भाग नभएको खुलासा गरेकी छिन् । यो लेखले भारतिय संचार माध्यममा छुट्टै तरगं पैदा गरेको छ । तत्कालिन अवस्थामा भारतलाई कब्जा गरिरहेको तल्कालिन इष्ट इन्डिया कम्पनिलाई केही समयको लागि भोकाधिकारका लागि दिएकोमा पछी गएर यो भु–भाग भारतले आफ्नो भुमिमा कब्जा गरेको पुस्तकमा प्रकाशित लेखमा उल्लेख छ ।

तिबेतियन रिमपुछे गुरुले केही समयका लागि बस्नको निम्ति अधिकार दिएको तर पुर्ण रुपमा सम्पुर्ण भोकचलन अधिकारको निम्ति नदिएको उल्लेख गरिएको छ । तल्कालिन ति गुरुले पुर्ण रुपमा अधिकार नदिएपनि पछी गुरुको देहन्त पश्चात सो भुमिमा तल्कालिन बृटिस सामराज्यले आफ्नो अधिनमा लिएको पुस्तकमा उल्लेख गरिएको छ । तल्कालिन अवस्थामा यो राज्य कुनै सामराट को अधिनमा नभएको समेत औल्याएका छन् । दार्जिलिङलाई फिर्ता गर्नुपर्ने शर्त राखि दिइएकोमा पछि गएर तल्कालिन इष्ट इन्डिया कम्पनी आफ्नो अधिनमा राख्यो, फिर्ता गरेन । तल्कालिन अवस्थामा यहाँका अधिकार प्राप्त अधिकारीले दार्जिलिङ एरिया कसैको पक्कडमा नरहोस् भन्नको खातिर यो भुमि केही समयको लागि लिइएकोमा पछी भारतले दिल्ली, गंगोत्रिसम्म आफ्नो अधिपत्य जमाएको समेत पुस्तकमा उल्लेख छ ।

तात्कालिन गुरुले केही समय उपभोगको लागि दिएको दार्जिलिङ आखिर ति गुरु रिमपुछेको मृत्यु पश्चात भारतमा विलय हुन गयो । आखिर त्यहाँ बसोबास गरिरहेकी अमेरिकी नागरिक होपकुक तल्कालिन गुरु रिमपुछेको मृत्यु भएपश्चात अमेरिका फर्किएको समेत पुस्तकमा प्रष्टसंग उल्लेख गरिएको देखिन्छ । अहिले आएर भारतले केही समएका लागि उपभोग गर्न दिएको सो भुमिमाथि हस्तक्षेप गर्दै आएको छ । भारतले सिक्किम लिनु पहिले बाटै गोर्खाल्याण्डको माग उठ्न थालेको थियो। त्यसैका आधारमा पनि गोर्खाल्याण्डको माग उपर्युक्त हो भनेर विभिन्न देशमा प्रदर्शन हुन् थालेको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
सत्यमोहनको निधनमा सरकारले एक दिन सार्वजनिक विदा दिने

    शताब्दी पुरुष सत्यमोहन जोशीको निधनमा शोक व्यक्त गर्दै सरकारले सार्वजनिक विदा

मलाई थप सरकार चलाउनु छैन, संसद विघटन हुन्छ : प्रधानमन्त्री ओली

  प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आफूलाई सरकार चलाउन मन नलागेकाले विश्वासका मत नलिएको

प्रधानमन्त्री ओलीले भोलि धरहराको उद्घाटन गर्ने

  २०७२ सालको बिनाशाकारी भूकम्पले ढालेको धरहरा उठेको छ अर्थात धरहराको पुनर्निर्माण सम्पन्न

प्रधानमन्त्री ओलीलाई तीनतिरको तनाव

  संघीयतामा प्रदेश बलियो भएर तिनले आफ्नो भाग्य र भविष्यको फैसला गर्न पाउनुपर्ने