साउन १ देखि सेयर कारोबारमा भ्याट लाग्नेकाठमाडौ । सरकारले साउन १ अर्थात् आगामि आर्थिक वर्षदेखि शेयर खरीद बिक्रीमा मूल्य अभिवृद्धि कर(भ्याट) लगाउने भएको छ। आन्तरिक राजस्व विभागले शेयरमा भ्याट लगाउनुपर्ने निष्कर्ष निकाल्दै भ्याट कार्यान्वयनका लागि आवश्यक पूर्वाधारको समेत अध्ययन गरिसकेको छ।

विभागले नेपाल स्टक एक्सचेन्ज(नेप्से) र केन्द्रीय निक्षेप प्रणाली(सिडिएससी)को सफ्टवेयरको समेत स्थलगत अध्ययन गरिसकेको छ। अहिले शेयर खरीद बिक्रीमा भ्याट नलाग्ने भएकोले दुबैको सफ्टवेयरमा नयाँ व्यवस्था गर्नुपर्छ। गत साता अर्थमन्त्रालय र शेयर ब्रोकरबीच साउनदेखि भ्याट लगाउने र विगतको भ्याटलार्इ भने मिलान गर्ने सहमति भएको थियो।

यही सहमति अनुसार अर्थमन्त्रालयले भ्याट कार्यान्वयनको मोडालिटी तयार गर्न विभागलार्इ निर्देशन दिएको थियो। यही निर्देशन अनुसार विभागले भ्याट कार्यान्वयनको तयारी गरेको हो।

महालेखा परीक्षकको कार्यालयले ब्रोकर कमिसनमा भ्याट नलगाइएको भन्दै अर्थमन्त्रालयलाई बेरुजु लेखेपछि विभागले शेयर ब्रोकरहरुको कमिसनमा धमाधम भ्याट मूल्यांकन गर्न थालेको थियो। ब्रोकर नम्बर ५२ र ५३ लाई भ्याट भुक्तानी गर्न पत्राचार भएपछि ब्रोकरहरुले यसअघि शेयरको दोस्रो बजार ठप्प पारेर आन्दोलनमा उत्रिएका थिए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
रेमिट्यान्स बढ्यो, सोधानान्तर स्थिति बचतमा

    चालू आर्थिक वर्षको ६ महिनामा ५ खर्ब ८५ अर्ब ८ करोड

५ महिनामा ४ खर्ब ८० अर्ब रेमिट्यान्स भित्रियो

    चालु आर्थिक वर्ष (आव) २०७९/८० को पहिलो ५ महिनामा ४ खर्ब

शोधनान्तर बचत ४६ अर्ब पुग्यो, सुधारिंदै अर्थतन्त्र

      आयात नियन्त्रण र रेमिट्यान्स वृद्धि हुँदा भुक्तानी सन्तुलन (शोधनान्तर स्थिति)

४१ अंकले घट्यो नेप्से परिसूचक, ५ अर्बभन्दा बढीको कारोबार

    साताको अनित्म कारोबार दिन बिहीबार सेयर बजारमा दोहोरो अंकको गिरावट देखिएको