१४ गतेको चुनाबमा छ सय बढी भारतीयले यसरी हाल्दैछन् भोटकाठमाडौँ । नेपाली जनताले आफ्नो क्षेत्रको विकासको लागि आफ्नो जनप्रतिनिधि छान्न भईरहेको स्थानीय तहको निर्वाचनमा सुनसरीको केही गाउँपालिका भारतीय नागरिक मतदाताहरु निर्णायक पाईएको छ ।
सुनसरी सदरमुकाम इनरुवासँग सीमा जोडिएको भोक्राहा गाउँपालिकाको वडा नम्बर ८ मा निर्णायक मतदाता नै भारतीय नागरिकहरु रहेको पाईएको हो ।
सो वडामा कुल २ हजार १ सय ७८ मतदाता रहेकोमा ६ सय भन्दा बढी भारतीय नागरिकहरु रहेको तथ्य फेला परेको छ । भारत बसमतीय मुस्लिम टोलाको मतदाता नामावली र भोक्राहा ८ को नेपाली मतदाता नामावली अनुसार अधिकांश मानिस भारतको नागरिक रहेको र निर्वाचनको बेला आउने उनीहरुले नै त्यसवडाको जनप्रतिनिधि चयनमा प्रत्यक्ष भूमिका खेल्ने गरेको देखिएको छ ।

निर्वाचनको बेलामा आउने उनीहरुले कुनै पार्टी विशेषलाई भन्दा पनि नातेदार बनेका आफ्ना आफन्तको पक्षमा मतदान गर्ने गरेका छन । एक स्थानीयले भने– लामो समयदेखि गाउँको राजनीतिमा पकड जमाएकाहरुले आफ्नो चुनावी पकडलाई दिर्घकालसम्म कायम राख्न सयौ भारतीय आफन्तहरुलाई यहाँको नागरिकसहित मतदाता बनाएकोले अहिले सो वडाका आफ्नो जनप्रतिनिधि आफै छान्न सक्ने अवस्था छैन । भारतीयहरु आएर जसको पक्षमा मतदान गर्छन उही हाम्रो जनप्रतिनिधि हुने अवस्था छ ।

सो वडाबाट उम्मेदवार बनेका एक जनाको आफू बाहेक पुरै भारतीय नागरिक र मतदाता रहेको देखिएको छ । उनी पनि विगत दुई दशकबाट सो वडामा बस्दै आएका हुन । भारत भेलाही ११ घर भएका उनी त्यहाँ मुद्दा लागेर प्रहरीको खोजीको सूचिमा परेपछि नेपाल आएर लुकेर यता बसेको र पछि यतै नागरिक भएको स्थानीयहरु बताउँछन । उनी नेपाल भित्रिएपछि फर्किएर भारत जान नसकेको समाचार सुनसरी बाट प्रकाशित बर्णमाला दैनिकमा छापिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
एमालेले दुईतिहाई बहुमत नल्याए राजनीतिबाट सन्यास लिनेछु : खगराज अधिकारी

     नेकपा एमालेका नेता तथा पूर्वगृहमन्त्री खगराज अधिकारीले मंसिर ४ गते हुने संघ र प्रदेशको निर्वाचनमा दलहरुएक्लै लडदा आफ्नो पार्टीले एक्लै दुई तिहाई बहुमत नल्याए राजनीतिबाट सन्यास लिने घोषणा गर्नुभएको छ । रिपोर्टर्स क्लबनेपालले आज आयोजना गरेको साक्षात्कारमा बोल्दै अधिकारीले यस्तो घोषणा गर्नुभएको हो  ‘एक्लाएक्लै लडे कांग्रेसले एक सिटपनिजित्दैन्  अब कांग्रेस एक्लै लड्न नसक्ने भयो  कांग्रेस एक्लै लड्न आओस, हामी दुई तिहाई भन्दा बढि सिटमा जित्छौं । यदि हामीलेदुई तिहाई भन्दा बढि सिट जितेनौं भने म राजनीति छोडिदिन्छु,’ अधिकारीले भन्नुभयो । नेता अधिकारीले अहिलेको पाँच दलीय गठबन्धनलाई वित्तिय गठबन्धनको संज्ञा दिनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, ‘माक्र्सवाद–लेनिनवादमाविश्वास गर्छ । अहिलेको गठबन्धन वित्तिय गठबन्धन हो ।’ अधिकारीले कांग्रेसले एसपिपी अर्को ढंगले अघि बढाउन खोजेको रअहिलेको सरकारको कारण देश जटिल अवस्थामा पुगेको तथ्य पनि राख्नुभयो ।

मेरा कार्यक्रता पद र पैसाका लागि पछिलागे : माधव नेपाल

    नेपाल एकीकृत समाजवादीका अध्यक्ष माधवकुमार नेपालले पद र पैसाका निम्ति आफ्नो

गठबन्धनमा कसको दावी कति ? माधव नेपाल रित्तै

    सत्तारुढ गठबन्धनमा सबैभन्दा ठूलो दल नेपाली काँग्रेसलाई आगामी निर्वाचनको सिट बाँडफाँडमा

सामुदायिक वनका क्रियाकलापले नेपालको वन जङ्गल क्षेत्रमा उल्लेख्य बृद्धि : मन्त्री यादव

        वन तथा वातावरणमन्त्री प्रदीप यादवले सामुदायिक वनले थालेका क्रियाकलापले