विश्लेषण: मधेशमा राजपा बलियो की उपेन्द्र यादब ?काठमाडौँ/राजपा चुनाबमा नजाने यसकारण पक्का भएको छ,उसले भन्दै आएको संबिधान संसोधन चुनाब अगाडी गर्न दलहरु तयार छैनन् र राजपा पनि संबिधान संसोधन बिना चुनाबमा जान सक्दैन । अब मधेशमा चुनाबमा जाने उपेन्द्र यादब हिरो हुने हो की राजपा हिरो हुने हो त्यो हेर्न बाकी छ।अन्तत मधेशमै उपेन्द्र यादव हिरो,राजपाको हालत विप्लव,वैद्य माओवादीको स्थितीमा पुग्ने देखिएको छ । विजय गच्छदार र उपेन्द्र यादव समूह निर्वाचनमा जाने तर राजपा खेमा निर्वाचनमा नजाने भए पछि आगामी पाँच वर्षसम्म राजपाको हालत विप्लप वैद्य माओवादीको स्थितीमा पुग्ने देखिँदैछ ।

स्थानीय तहको निर्वाचनमा भाग नलिए पछि प्रदेश तथा केन्द्रमा समेत राजपाको प्रतिनिधित्व नहुने पक्का छ । यसो हुनु भनेको सत्ताभन्दा बाहिर रहनु हो । अर्थात निर्वाचनबाट भाग्नु भनेको विप्लव,वैद्य माओवादीको बाटोमा पुग्नु हो । जुन बाटो अहिले राजपाले पछ्याइरहेको छ ।
राजपालाई खुसी पार्नकै लागि सरकारले स्थानीय तहको निर्वाचन दुई चरणमा गर्ने निर्णय गर्यो । त्यस्तै उसैलाई मनाउने नाममा चुनावको मिति सार्दै अषाढ १४ सम्म पुर्यायो । यद्यपि राजपाका नेताहरुको दिल खुस भएन । संविधान संशोधनको अड्को थाप्ने राजपाका नेताहरु प्रधानमन्त्री निर्वाचनमा भाग लिन तीन पटक टाउकोले टेकेर आए । तर २० वर्ष देखि स्थनीय तहमा जनप्रतिनिधि चुन्ने निर्वाचन विथोल्ने रणनीति बनाउनमा व्यस्त छन । हिजो मात्र निर्वाचनमा राजपालाई मनाउन प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले डाकेको छलफलमा राजपाका नेताहरुले निर्वाचन सार्न माग गरेका हुन् ।

योसँगै राजपा निर्वाचनमा जाने सम्भावना कमजोर भएको छ । राजपा निर्वाचनमा नगए मधेस आन्दोलनको एउटा धार छुट्ने छ । यो पक्ष राजनीतिक मूलधारबाट समेत औपचारिक रुपमा अलग हुन्छ । उपेन्द्र यादव र विजय गच्छदारका दल निर्वाचनमा जाने, तर ६ दल मिलेर बनेको राजपा निर्वाचनमा नजाने अवस्थामा मधेसको राजनीति औपचारिक रुपमा कित्ताकाट हुने देखिएको छ । अब मधेसभित्रै निर्वाचन पक्षधर र निर्वाचनविरोधी हुनेछन् । यस्तो कित्ताकाटले मधेसको समस्या थप जटिल बन्ने विश्लेषक तुलानारायण साहको मत छ । अहिले निर्वाचनमा नजाने भनेको स्थानीय तहको नेतृत्वबाट ५ वर्षसम्म पूर्णतः अलग हुनु हो । त्यस्तै स्थानीय तहमा भूमिकाविहीन भएको दल प्रादेशिक र संघीय निर्वाचनमा सहभागी हुने सम्भावना स्वतः कम हुन्छ । यसले दीर्घकालीन तनाव निम्त्याउने देखिन्छ ।

निर्वाचनमा सहभागी हुने विषयमा भएको अलमलले राजपाका जिल्ला र स्थानीय तहका नेताले पार्टी छाड्न थालेका छन् । स्थानीय स्तरका नेताहरु राजपा छाडेर उपेन्द्र यादवको संघीय समाजवादी फोरम, विजय गच्छदारको नेपाल लोकतान्त्रिक फोरम, कांग्रेस, एमाले र माओवादी केन्द्रमा प्रवेश गरिरहेका छन् । यसले राजपालाई थप घाटा हुने छ । यस्तै ताल रहिरहे राजपा कार्यकर्ता बिहिन नेताको पार्टीका रुपमा विश्वमै दहरिने सम्भावना बढ्न थालेको छ।

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस
एमालेले दुईतिहाई बहुमत नल्याए राजनीतिबाट सन्यास लिनेछु : खगराज अधिकारी

     नेकपा एमालेका नेता तथा पूर्वगृहमन्त्री खगराज अधिकारीले मंसिर ४ गते हुने संघ र प्रदेशको निर्वाचनमा दलहरुएक्लै लडदा आफ्नो पार्टीले एक्लै दुई तिहाई बहुमत नल्याए राजनीतिबाट सन्यास लिने घोषणा गर्नुभएको छ । रिपोर्टर्स क्लबनेपालले आज आयोजना गरेको साक्षात्कारमा बोल्दै अधिकारीले यस्तो घोषणा गर्नुभएको हो  ‘एक्लाएक्लै लडे कांग्रेसले एक सिटपनिजित्दैन्  अब कांग्रेस एक्लै लड्न नसक्ने भयो  कांग्रेस एक्लै लड्न आओस, हामी दुई तिहाई भन्दा बढि सिटमा जित्छौं । यदि हामीलेदुई तिहाई भन्दा बढि सिट जितेनौं भने म राजनीति छोडिदिन्छु,’ अधिकारीले भन्नुभयो । नेता अधिकारीले अहिलेको पाँच दलीय गठबन्धनलाई वित्तिय गठबन्धनको संज्ञा दिनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, ‘माक्र्सवाद–लेनिनवादमाविश्वास गर्छ । अहिलेको गठबन्धन वित्तिय गठबन्धन हो ।’ अधिकारीले कांग्रेसले एसपिपी अर्को ढंगले अघि बढाउन खोजेको रअहिलेको सरकारको कारण देश जटिल अवस्थामा पुगेको तथ्य पनि राख्नुभयो ।

मेरा कार्यक्रता पद र पैसाका लागि पछिलागे : माधव नेपाल

    नेपाल एकीकृत समाजवादीका अध्यक्ष माधवकुमार नेपालले पद र पैसाका निम्ति आफ्नो

गठबन्धनमा कसको दावी कति ? माधव नेपाल रित्तै

    सत्तारुढ गठबन्धनमा सबैभन्दा ठूलो दल नेपाली काँग्रेसलाई आगामी निर्वाचनको सिट बाँडफाँडमा

सामुदायिक वनका क्रियाकलापले नेपालको वन जङ्गल क्षेत्रमा उल्लेख्य बृद्धि : मन्त्री यादव

        वन तथा वातावरणमन्त्री प्रदीप यादवले सामुदायिक वनले थालेका क्रियाकलापले